Asociația Curtea Veche vă prezintă un dialog inedit între Adrian Cioroianu și Simona M. Vrăbiescu Kleckner
În memoria regretatului om de afaceri Jean Stanovici – un personaj aparte

Septembrie 2021 marchează împlinirea a 100 de ani de la nașterea lui Jean Stanovici. În amintirea cunoscutului om de afaceri, familia Stanovici a sprijinit Asociația Curtea Veche pentru a dona împreună 600 de cărți către cele mai bune instituții de învățământ gimnazial și liceal din Craiova, orașul său natal. Donațiile In Memoriam Jean Stanovici sunt acordate anual, contribuind semnificativ la proiectele de educare prin lectură desfășurate de asociație.

Jean Stanovici a avut o viață parcă desprinsă din cărți. A cunoscut succesul în România și Franța, după ce a depășit multe obstacole și a lasat în urma sa o poveste captivantă, pe care vă invităm să o descoperiți în cadrul unui dialog inedit între Simona M. Vrăbiescu-Kleckner și Adrian Cioroianu, doi craioveni de excepție care l-au cunoscut pe Jean Stanovici.