Csergezan David este un tânăr sportiv, în vârstă de 16 ani, născut în Sighișoara.

Este foarte pasionat și dedicat fotbalului încă de mic, sport care necesită sacrificii precum naveta și îmbinarea unui program dificil între școală și activitatea sportivă de performanță. Crescut într-o familie monoparentală, cu locuința în zona rurală din apropierea Sighișoarei, băiatul trebuie să se deplaseze constant între casă, școală și antrenamente.

Cu sprijinul prietenei Asociației Curtea Veche, Helen Hansen, venim în întâmpinarea lui David, oferindu-i o bursă in memoriam Jean Stanovici. Tânărul va beneficia de o masă caldă, timp de un an de zile, chiar în cadrul Clubului Sportiv Sighișoara.

//

Csergezan David is a young athlete aged 16. He was born in Sighișoara (Transylvania, Romania), and he has been remarkably passionate about and committed to football ever since a child. That passion, however, requires sacrifices such as daily commutes and balancing a demanding school schedule and professional-level sports training. As he has been raised in a single-parent family living in a rural area near Sighișoara, David has had to commute constantly from home to school to training.

Thanks to the support of Helen Hansen, a friend of the Curtea Veche Association, we can lend David a hand by granting him a Jean Stanovici in memoriam scholarship. The young athlete will be provided with a cooked meal every day for a whole year, at the Sighișoara Sports Club.