La sfârşitul lunii ianuarie2015, echipa Asociaţiei Curtea Veche alături de Alteţa Sa Regală Principele Nicolae al României şi reprezentanţii BCR au oferit 1.700 de cărţi elevilor din Deva, ca o continuare a parteneriatulu început în cadrul turului ciclist “Cărțile copilăriei pe bicicletă”

“Acest proiect ne-atras atenţia din prima clipă, deoarece atât sportul cât şi cultura sunt purtătoare de valori etice, care sunt şi valori BCR. Prezenţa în rândul tinerilor ne ajută să îi cunoaştem mai bine, să reuşim astfel să fim o banca pliată pe dorinţele şi aspiraţiile lor.” a spus Anca Rarău, Director Marketing BCR.

Banca Comercială Română (BCR), membră a Erste Group, este cel mai important grup financiar din România, incluzând operaţiunile de bancă universală (retail, corporate & investment banking, trezorerie şi pieţe de capital), precum şi societăţile de profil de pe piaţa leasingului, pensiilor private şi a băncilor de locuinţe.

BCR este o companie responsabilă faţă de comunităţile în care îşi desfăşoară activitatea şi implicarea sa vizează susţinerea şi promovarea liderilor şi a modelelor, participând la crearea unui cadru pozitiv şi inspiraţional dezvoltării României; educaţia pentru dezvoltarea competenţelor practice, având parteneriate strategice cu cele mai mari universităţi din ţară cu scopul principal de a crea proiecte care să ajute la dezvoltarea abilităţilor practice ale studenţilor pentru o mai uşoară integrare în piaţa muncii; leadershipul civic, prin dezvoltarea unor proiecte care vin în sprijinul a sute de ONG-uri anual, precum şi prin încurajarea angajaţilor săi pentru a fi cetăţeni responsabili, integrând banca în ţesătura comunităţii.