Asociația Curtea Veche are ca activitate primară susținerea cititului în rândul copiilor, mai ales a acelora din medii defavorizate. În acest scop, organizăm de peste 5 ani workshop-uri cu pedagogi specializați, realizăm donații de carte în toată țara și susținem festivalul Narativ, în fiecare an.

Pentru a completa acest demers, Miruna Meiroșu, vicepreședinte și membru fondator al Asociației, a început o campanie de strângere de fonduri pentru a realiza donații în cât mai multe școli din județul Brăila. Miruna și-a dorit mult să ajungă în această zonă cu donațiile de carte, dat fiind că și ea provine din Brăila. Astfel, se întoarce acasă cu gândul de a le oferi copiilor care cresc aici bucuria de a primi o carte, care, poate pentru mulți dintre ei, este prima carte nouă pe care au șansa să o citească.

46706035_1274990252643845_1054861753357172736_n

Obiectivul Mirunei este să strângă 40.000 lei (aproximativ 8500 Euro) până pe data de 3 iunie.

Pentru o vedere de ansamblu asupra sumelor necesare acoperirii cheltuilelilor, în funcție de numărul de elevi, este nevoie de:

800 de euro (3.800 lei) pentru a integra în program o școală cu 200 de elevi,

2000 de euro (aprox 9.500 lei) pentru un sat cu 500 de copii

4000 de euro (puțin peste 19.000 lei) pentru o școală cu 1000 de elevi.

„Educația a fost și este singura salvare pentru o viață mai bună și pentru un viitor sigur. Pentru că efectele lipsei de informare sunt unele care ne afectează pe toți, pentru că îmi doresc ca generațiile care vin din urmă să fie capabile să gândească pentru ele și să vadă clar lumea din jur. Viitorul este cel pe care ni-l creăm și fiecare dintre noi are puterea de a schimba ceva în jur, fie vorba doar despre o carte de 3 euro cumpărată pentru un copil din Ianca sau din Bărăganul”, susține Miruna.

miruna_carti

În urmă strângerii fondurilor necesare donării și în funcție de câți bani va reuși Miruna să strângă prin această inițiativa, pe 6 și 7 iunie vom merge personal în câteva școli din satele brăilene, să le împărțim copiilor cărți. Cu cât reușim să ne adunăm mai mulți, cu atât mai multe școli vom reuși să vizităm.

Link-ul pe care se poate dona direct este aici – https://asociatiacurteaveche.galantom.ro/fundraising-pages/view?id=7940

Fie că suntem din Brăila sau nu, haideți să ne unim forțele pentru copiii brăileni!