Luni, 11 aprilie, polițistul brașovean Marian Godină și reprezentanții Asociației Curtea Veche oferă 1600 de volume din colecția “Cărțile Copilăriei” elevilor din județul Ialomița, în cadrul a două evenimente organizate la Școala Gimnazială “Ion Heliade Rădulescu” din orașul Urziceni (ora 11:30) și la Căminul Cultural  din localitatea Gârbovi (ora 13:00). Actrița Majda Aboulumosha va susține un moment de lectură interactivă care îi va încânta pe copii și le va demonstra că cititul de plăcere poate fi o adevărată aventură.

Transportul cărților este asigurat de Sameday Courier, în vreme ce echipa va ajunge la destinație cu un vehicul Dacia Dokker pus la dispoziție de către constructorul auto.

Peste o treime dintre cei care au cumpărat cartea lui Marian Godină, “Flash-uri din sens opus”, de pe site-ul editurii Curtea Veche au contribuit cu o donație la dezvoltarea programului național de lectură “Cărțile copilăriei”. Din suma colectată, autorul și echipa asociației au mai donat luna trecută 1000 de cărți pentru elevii din comuna Budila, județul Brașov. Statisticile din ce în ce mai îngrijorătoare privind rezultatele slabe în sistemul educațional, rata abandonului școlar, scăderea dramatică a lecturii în rândul celor mici, precum și dificultățile în înțelegerea textelor sunt doar câteva dintre aspectele pentru care publicul cititor al cărții semnate de politistul brașovean a decis să doneze pentru programul național de lectură “Cărțile copilăriei”. Acesta cuprinde, alături de oferirea volumelor și înființarea de cluburi de lectură, vizite în școli și centre pentru copii, întâlniri cu părinți, profesori și elevi și ateliere de lectură în librării.