Curtea Veche Publishing continua campania de donatii „Cartile copilariei in fiecare casa” ca parte a programului national de lectura sustinut de membrii Familiei Regale a Romaniei. Astfel, miercuri, 4 iunie, in prezenta ASR Principelui Nicolae al Romaniei, echipa editurii Curtea Veche si sponsorul Catalin Vasile vor oferi 1.000 de carti catre copiii din scolile a 5 sate tulcene: Topolog (ora 9:30), Ciucurova (ora 10:30), Nicolae Balcescu (ora 11:30), Nalbant (ora 12:20), Frecatei (ora 13:10).

In cadrul campaniei de donatii „Cartile copilariei in fiecare casa”, adresata copiilor din mediile defavorizate, au fost donate pana in acest moment aproximativ 4.000 de carti din seria special conceputa de Curtea Veche Publishing ca baza a unui program national de lectura, in 19 sate si centre sociale din judetele Calarasi, Iasi (cu sprijinul ING Bank si Rotary Iasi), Ilfov si Municipiul Bucuresti (cu sprijinul Accenture). Obiectivul editurii este acela de a extinde programul de donatii de carte la nivel national, iar donatiilor le urmeaza infiintarea cluburilor de lectura “Cartile copilariei”, cu sprijinul profesorilor si voluntarilor locali.

Vizita de miercuri va cuprinde un discurs al ASR Principelui Nicolae al Romaniei, o prezentare a programului realizata de Iren Arsene, director al editurii, oferirea de volume din seria “Cartile copilariei” catre cei mici si pregatirea unor cluburi de lectura „Cartile copilariei”, prin care imboldul de a citi sa fie dus mai departe printr-o serie de intalniri atractive. Pentru cluburile de lectura, editura Curtea Veche pune la dispozitie gratuit resursele necesare, bazate pe o metodologie originala dezvoltata de pedagogi teatrali, si ofera asistenta prin platforma online a campaniei, www.curteaveche.ro/cartilecopilariei.

Campania de donatii de carte face parte dintr-un program national de lectura pe termen lung, “Cartile copilariei”, initiat de Curtea Veche Publishing si sustinut de membrii Familiei Regale a Romaniei, ce cuprinde, alaturi de donatii de carte si cluburi de lectura, vizite in scoli, intalniri cu parinti, profesori si elevi si ateliere de lectura in librarii. Acest demers are la baza cauze cat se poate de obiective: statisticile din ce in ce mai ingrijoratoare privind rezultatele slabe in sistemul educational, scaderea dramatica a lecturii in randul copiilor, dificultati in intelegerea textelor si lipsa programelor de lectura.