În România sunt foarte mulți copii care nu au acces la cărți. Mulți dintre ei nu au o bibliotecă acasă și nici o librărie în localitatea în care trăiesc. Și mai grav este că, în lipsa accesului la carte, copiii din satele românești rămân mereu în urma colegilor din familii mai înstărite care citesc sau cărora li se citește mai mult.

Cu sprijinul AZOMUREȘ ajungem lunar, din 2015, în localitățile unde agricultura reprezintă poate singura șansă la un viitor mai bun. Fermierii locali au înțeles efectele negative pe care le poate avea lipsa educației în comunitate și se implică alături de noi prin susținerea unor donații de carte și înființarea de cluburi de lectură cu activitate periodică.

Donațiile propriu-zise se desfășoară sub forma unor evenimente în școli, unde ne întâlnim cu copii, părinții, profesorii, autoritățile locale și cu o personalitate publică admirată de cei mici.

logo-azomures

‹‹ Am oferit până acum câteva mii de cărți copiilor din mediul rural, iar reacțiile micuților de la întâlnirile organizate în diferite localități ne-au determinat să mergem mai departe. Cu fiecare pas pe care îl facem în derularea acestui proiect simțim că le-am dat o șansă în plus copiilor. Este foarte important să se înțeleagă că ei pot fructifica această șansă numai cu sprijinul profesorilor și a părinților. ››
Mihai Aniței (director general, Azomureș)

‹‹ Nu credeam că va veni vreodată în școala noastră un om faimos, dar de când a venit Asociația Curtea Veche împreună cu domnul Horia Brenciu, parcă totul s-a schimbat. Cărțile pe care le-am primit sunt foarte frumoase și interesante. Acum îmi place să citesc mai mult și sper ca viețile multor elevi din această școală să se schimbe cum s-a schimbat și a mea. ››