Asociatia Curtea Veche, cu sprijinul Herlitz Romania, AZOMURES si Diverta continua campania de donatie „Cartile copilariei in fiecare casa” ca parte a programului national de lectura sustinut de membrii Familiei Regale a Romaniei. Astfel, vineri, 17 octombrie, incepand cu ora 10.00, echipa Asociatiei Curtea Veche si reprezentantii Herlitz Romania, AZOMURES si Diverta vor oferi carti elevilor din 20 descoli din judetul Mures. Evenimentul va avea loc in sala de sport a localitatii Valea Izvoarelor, in prezenta Altetei Sale Regale Principelui Nicolae al Romaniei, si va include o sesiune de autografe.

Vor lua cuvantul, in fata a peste 350 de copii, alaturi de Alteta Sa Regala, domnul Stefan Somesan (Inspector sef, Inspectoratul Scolar Judetean Mures), domnul Horatiu Nicolau (Director General, Hertlitz Romania) si doamna Iren Arsene (Presedinte, Asociatia Curtea Veche).

In cadrul campaniei de donatie „Cartile copilariei in fiecare casa”, adresata copiilor din mediile defavorizate, au fost donate, pana in acest moment, 5.000 de carti din seria special conceputa de Curtea Veche Publishing ca baza a unui program national de lectura, in sate si centre sociale din judetele Calarasi, Iasi, Ilfov, Tulcea si Bucuresti. Obiectivul asociatiei este acela de a extinde programul de donatii de carte si infiintarea cluburilor de lectura “Cartile copilariei” la nivel national, cu sprijinul voluntarilor locali.
Statisticile din ce in ce mai ingrijoratoare privind rezultatele slabe in sistemul educational, scaderea dramatica a lecturii in randul celor mici, dificultatile in intelegerea textelor si lipsa programelor de lectura sunt doar cateva dintre aspectele pentru care Herlitz Romania, AZOMURES si Diverta au decis sa se alature proiectului initiat de Asociatia Curtea Veche si sa ofere acces la carti si cluburi de lectura unui numar de 2.500 de copii din judetul Mures. Totodata, elevii vor primi si cate un set de rechizite scolare.

Campania de donatii de carte face parte dintr-un program national de lectura pe termen lung, “Cartile copilariei”, ce cuprinde, alaturi de donatii de carte si cluburi de lectura, vizite in scoli, ateliere de lectura in librarii, intalniri cu parinti, profesori si elevi.