ELEVII ȘCOLII GIMNAZIALE ȘIPOTE AU DEVENIT PRIETENII CĂRȚILOR

Cărțile copilăriei” și-au făcut prieteni noi în cadrul celor două cluburi de lectură de la Școală Gimnazială Sipote (clubul Școlii Gimnaziale Sipote și cel al structurii Halceni) unde, sub îndrumarea doamnelor profesoare Oana-Raluca Silion și Ancuța Liuta, elevii participa la ateliere de lectură care urmăresc cultivarea plăcerii și a interesului pentru citit, dezvoltarea emoţionala a elevilor, imbogaţirea vocabularului și a cunostinţelor generale, dezvoltarea capacitaţii de exprimare oralăînţelegerea rolului argumentării într-un discurs, dezvoltarea imaginaţiei și chiar a abilitaţilor practice.

Participând la ședințe de tip dezbatere și utilizând materiale adiacente (foi colorate, markere, post-ituridicționare, internet), elevii au fost învățați  înțeleagă textul,  localizeze acțiunea în timp și spațiu identifice personajele și momentele cheie, dar și simbolurile prezente în opere.
În cadrul ambelor cluburi, copiii au călătorit prin lumile aventuroase zugrăvite de Charles Dickens și de Victor Hugo în ”Marile speranțe” respectiv în ”Cocoșatul de la Notre-Dame”.

Devenind prietenii cititului și al cărților, elevii au învățat că în universul lecturii joaca,  imaginația, lecțiile de viață, știință, mintea și inima se împletesc și formează o creație unica.

Elevii structurii Halceni au discutat despre subiectul operei și despre personajele lui Dickens, au făcut o călătorie în timp și au ajuns în epoca Victoriană, au devenit adevărați detectivi în căutare de simboluri și și-au valorificat creativitatea în crearea unei planșe care a avut în centru flacăra  simbol al marilor speranțe.

În cadrul celuilalt cerc de lecturăîn aventurile lor alături de Pip elevii au descoperit noi tehnici de citit active, amuzante și interesante, au realizat o bandă desenată ”Marile speranțe” plină de originalitate, și au luat parte la un proces al eroilor lui Dickens, luând rolul de avocat, judecător, martor sau aprod.

Din epoca Victorianăparticipanții celor două cercuri de lectură au ajuns la Notre-Dame, în Paris unde i-au cunoscut pe Quasimodo, Esmeralda, Frollo și pe ceilalți eroi ai lui Hugo. În cadrul cercului de lectură de la Sipote elevii au citit, au discutat despre rolul imaginilor, s-au jucat și au descoperit mai multe despre Catedrala Notre-Dame, cu elementele sale de decor și arhitectură impresionante. Și elevii structurii Halceni s-au aventurat în lumea lui Hugo și și-au dat frâu liber imaginației în realizarea unei planșe care a inclus rezultatele muncii lor de detectivi aflați în căutarea legăturilor și simbolisticii personajelor marii opere a literaturii universale.

Devenind prietenii cititului și al cărților, elevii au învățat  în universul lecturii joacăimaginațialecțiile de viațăștiințămintea și inima se împletesc și formează o creație unicăarmonioasă, de care ne putem bucură oricând. Suntem siguri  membrii cluburilor de lectură ale Școlii Gimnaziale Sipote au devenit prieteni pe termen lung ai cărților și vor continuă  ne impresioneze cu activitățileistețimea și imaginația lor.