La final de an scolar 2013-2014, Asociatia Curtea Veche anunta castigatorii cluburilor nationale de lectura “Cartile copilariei” si urmeaza sa expedieze premiile catre comunitatile din tara.

Intr-o perioada de timp foarte scurta de la infiintare, programul national de lectura “Cartile copilariei in fiecare casa”, desfasurat de Asociatia Curtea Veche, sub coordonarea Principelui Nicolae al Romaniei, a ajuns la 5.000 de copii care nu au avut niciodata o carte a lor (3.600 din mediul rural si 400 din centre de plasament). Astfel, cu sprijinul unor parteneri de incredere (Curtea Veche Publishing, ING Bank, Rotary Club Curtea Domneasca Iasi, Accenture Romania si Catalin Vasile), s-au realizat donatii de carte, in valoare de 10.000 euro, in 26 de comunitati locale din judetele Calarasi, Iasi, Ilfov, Tulcea si Municipiul Bucuresti. Totodata, aproximativ 230 de profesori si voluntari au fost deja instruiti in utilizarea unei metodologii originale si atractive de prezentare a lecturii catre copii si au ajutat la infiintarea a 40 de cluburi de lectura pe plan local.

Activitatile din cadrul programului national de lectura “Cartile copilariei” continua, transmitem felicitari si ganduri bune tuturor!

Premiul pentru cel mai activ club implicat in programul national de lectura “Cartile copilariei”

scoala Gimnaziala sipote

Premiul voluntarului pentru implicarea in programul national de lectura “Cartile copilariei”

Anca Colibaba – Fundatia EuroEd