Curtea Veche Publishing, cu sprijinul Accenture Romania, a continuat sambata, 31 mai 2014, campania de donatie „Cartile copilariei in fiecare casa” la Institutul Oncologic Bucuresti “prof.dr.Alexandru Trestioreanu”, in prezenta ASR Principelui Nicolae al Romaniei.

Conform statisticilor furnizare de Societatea Romana de Oncologie si Hematologie Pediatrica (S.R.O.H.P.), cancerul reprezinta a doua cauza de deces la copii in Romania. Peste 500 de copii sunt diagnosticati cu cancer in fiecare an la noi in tara, iar majoritatea familiilor care au un copil bolnav de cancer sunt cazuri sociale. Pe langa acest aspect, suferintele fizice si emotionale ale celor mici sunt dublate de trairea sentimentului de abandon ca urmare a renuntarii la majoritatea activitatilor educationale si sociale. in acest sens, Curtea Veche Publishing si Accenture Romania, in parteneriat cu Asociatia PA.V.E.L., a organizat o donatie de carte care sa le aduca readuca celor mici bucuria lecturii si a personajelor de poveste din colectia „Cartile copilariei”.

Astfel, chiar cu o zi inainte datei de 1 Iunie, marea sarbatoare a copiilor, la Institutul Oncologic Bucuresti “prof.dr.Alexandru Trestioreanu” a fost organizat un eveniment special ce a cuprins: vizita ASR Principelui Nicolae al Romaniei, un moment de lectura sustinut de actrita Oana Dutu (PerformArt) si oferirea de volume din colectia “Cartile copilariei” fiecarui copil in parte.

Campania de donatii de carte face parte dintr-un program national de lectura pe termen lung, “Cartile copilariei”, initiat de Curtea Veche Publishing si sustinut de membrii Familiei Regale a Romaniei, ce cuprinde, alaturi de donatii de carte si cluburi de lectura, vizite in scoli, intalniri cu parinti, profesori si elevi si ateliere de lectura in librarii. Acest demers are la baza cauze cat se poate de obiective: statisticile din ce in ce mai ingrijoratoare privind rezultatele slabe in sistemul educational, scaderea dramatica a lecturii in randul copiilor, dificultati in intelegerea textelor si lipsa programelor de lectura.

Accenture Romania este o companie multinationala de consultanta in management, solutii tehnologice si servicii de externalizare a proceselor de afaceri. Angajatii companiei se implica activ pentru sprijinirea dezvoltarii societatii romanesti, atat prin actiuni de voluntariat, cat si prin donatii personale.

De 18 ani, Asociatia P.A.V.E.L. ajuta copiii bolnavi de cancer si familiilor lor, oferind servicii sociale integrate: informare si consiliere sociala, suport psihologic, asistenta materiala, servicii educative, campanii de advocacy si lobby pentru respectarea si promovarea drepturilor micutilor pacienti.

curtea-veche-fundeni-low-res-14-300x199

curtea-veche-fundeni-low-res-29-199x300