Curtea Veche Publishing continua campania de donatii „Cartile copilariei in fiecare casa”, de data aceasta la Bucuresti, cu sprijinul Accenture Romania. Astfel, sambata, 12 aprilie, la ora 10.00, echipa editurii Curtea Veche si reprezentantii Accenture Romania vor oferi carti catre cei 50 de copii aflati la centrul social de zi al Fundatiei Sf. Dimitrie din sectorul 3. Programului national de lectura “Cartile copilariei” este sustinut de membrii Familiei Regale a Romaniei iar Alteta Sa Regala Principele Nicolae al Romaniei, coordonator al programului de donatii, va lua parte la eveniment si va fi alaturi de cei mici la primul lor contact cu volumele din colectia „Cartile copilariei”.

Vizita de sambata va cuprinde un moment de lectura, oferirea de carti catre fiecare copil in parte si pregatirea unor cluburi de lectura „Cartile copilariei”, prin care imboldul de a citi sa fie dus mai departe printr-o serie de intalniri atractive. Pentru cluburile de lectura, editura Curtea Veche pune la dispozitie gratuit resursele necesare, bazate pe o metodologie originala dezvoltata de pedagogi teatrali, si va oferi asistenta prin platforma online a campaniei, www.curteaveche.ro/cartilecopilariei.

Programul de donatii si cluburile de lectura vor fi extinse la nivel national, iar punctul de start a avut deja loc in judetul Iasi, una dintre zonele cele mai putin dezvoltate economic ale Europei, cu aproximativ 3.000 de copii beneficiari, din 17 institutii scolare.

Campania de donatii de carte face parte dintr-un program national de lectura pe termen lung, “Cartile copilariei”, initiat de Curtea Veche Publishing si sustinut de membrii Familiei Regale a Romaniei, ce cuprinde, alaturi de donatii de carte si cluburi de lectura, vizite in scoli, intalniri cu parinti, profesori si elevi si ateliere de lectura in librarii. Acest demers are la baza cauze cat se poate de obiective: statisticile din ce in ce mai ingrijoratoare privind rezultatele slabe in sistemul educational, scaderea dramatica a lecturii in randul copiilor, dificultati in intelegerea textelor si lipsa programelor de lectura.