Cu ocazia zilei sarbatoririi Sfantului Nicolae, Asociatia Curtea Veche ofera copiilor din judetul Dolj un cadou special si continua campania de donatie „Cartile copilariei in fiecare casa”. Astfel, vineri, 5 decembrie, echipa Asociatiei Curtea Veche va oferi 460 de carti elevilor din localitatile Cotofenii din Dos (ora 10.30) Si Argetoaia (ora 12.10). Evenimentele vor avea loc in prezenta Altetei Sale Regale Principelui Nicolae al Romaniei si vor include sesiuni de autografe.

Donatiile de carte sunt posibile datorita campaniei de fundraising initiata de Asociatia Curtea Veche cu ocazia Triathlon Challenge Mamaia 2014 si a sprijinului oferit de Acorns British Style Nursery. Publicul a oferit in luna septembrie a acestui an, prin platforma Galantom.ro, donatii online menite sa sprijine promovarea lecturii in randul copiilor din mediile defavorizate si facilitarea accesului la carti.

Totodata, Acorns British Style Nursery a organizat licitatii interne pentru obiectele realizate de cei mici la disciplina de lucru manual pentru a strange fonduri adresate proiectului “Cartile copilariei in fiecare casa”.

Evenimentele organizate in judetul Dolj fac parte din programul national de lectura “Carţile copilariei”, iniţiat de Asociatia Curtea Veche si sustinut de membrii Familiei Regale a Romaniei, si cuprinde alaturi de oferirea volumelor si infiintarea de cluburi de lectura, vizite in scoli, intalniri cu parinţi, profesori si elevi si ateliere de lectura in librarii. Acest demers are la baza cauze cat se poate de obiective: statisticile din ce in ce mai ingrijoratoare privind rezultatele slabe in sistemul educaţional, scaderea dramatica a lecturii in randul copiilor, dificultaţi in inţelegerea textelor si lipsa programelor de lectura.