Accenture-Romania-300x200

Programul national de lectura “Cartile copilariei” ne-a cucerit de la prima prezentare si am decis sa ne implicam direct, alaturi de echipa Asociatiei Curtea Veche, aducand cartea mai aproape de copii. A fost o placere si o mare bucurie sa lucram impreuna, o experienta pe care dorim sa o continuam! Multumim pe aceasta cale prietenilor de la Asociatia Curtea Veche pentru privilegiul unei astfel de colaborari si ii asiguram ca pot conta oricand pe ajutorul si implicarea noastra!

Echipa Accenture Romania

Catalin_vasile_poza

Pentru ca inca de la inceput a fost Cuvantul, pentru ca am fost intotdeauna un adept al lecturii, un pasionat al cartilor si cred cu tarie ca mare parte a lucrurilor bune care mi se intampla acum, a ceea ce sunt in ziua de astazi, se datoreaza faptului ca am iubit si iubesc invatatura, cartea, stiinta, educatia…cu ajutorul lor mi-am largit orizontul de cunoastere, mi-am gasit calea si am vazut cu ochii mintii ca imi pot depasi conditia. Am constientizat mereu ca lectura m-a ajutat foarte mult si de aceea m-am alaturat cu tot entuziasmul cauzei Asociatiei Curtea Veche de a promova cititul in randul copiilor. Raman un bun prieten al Asociatiei cu atat mai mult cu cat am descoperit in spatele ei oameni dedicati cauzei in care cred, atenti cu nevoie copiilor si motivati pentru cresterea gradului de lectura din Romania. Sa adoram cartile si lectura, sa cautam stiinta si invatatura si sa iubim Cuvantul si el ne va schimba vietile.

Catalin Vasile

claudia-marta-poza_B9F4709-mica-300x2001

Imi pare bine sa vad ca exista in sfarsit un program national de lectura in Romania si “Cartile copilariei” are toate ingredientele pentru a ajuta la cresterea gradului de lectura la noi in tara. Educatia si cititul stau la baza unei societati prospere si cred ca este foarte util ca tinerii sa aiba acces la volume adaptate varstei si capacitatii de intelegere a textelor. Demersul Asociatiei Curtea Veche este unul unic ce merita incurajat si sustinut de noi toti, fie ca suntem voluntari, cadre didactice sau companii.

Claudia Marta, Sef Departament BTL, BCR

Intrebandu-i pe elevi de ce iubesc “Cartile copilariei”, mi-au raspuns ca sunt minunate, au eroi si aventuri palpitante, ca prospetimea foilor noi ii indeamna sa citeasca. Acest program national de lectura, initiat de Asociatia Curtea Veche a deschis inimile si mintile celor mici, i-a adus mai aproape de carte, i-a ajutat pe unii sa deschida un volum. Spun asta in conditiile in care in mediul rural inca mai sunt copii ce nu au avut in casa alte carti in afara manualelor scolare transmise din generatii in generatii. Va multumim din suflet!

Daniela Arhip, invatator Scoala Gimnaziala ,,Iacob Negruzzi’’ din localitatea Trifesti, structura Hermeziu

Vlad_Ionescu-332x491

Suntem bucurosi ca suntem parteneri ai proiectului “Cartile copilariei in fiecare casa” prin care Asociatia Curtea Veche isi propune sa incurajeze lectura in randul copiilor din mediile defavorizate. Impactul pe termen scurt al proiectului este clar vizibil prin bucuria din ochii celor mici atunci cand acestia primesc volumele, dar si mai important este impactul pe termen lung. Accesul copiilor la cultura este vital pentru viitorul tarii pentru ca acesta reprezinta primul pas in a pregati o viitoare generatie apta sa infrunte provocarile ce o asteapta.
Vlad Ionescu, Director Marketing, BDT Ford

Dana-Gate_SameDay-264x300

Sustinem Asociatia Curtea Veche cu livrarile de carti in mediile defavorizate, intrucat intelegem ca in viata unui copil cartile sunt o adevarata binecuvantare. Expunerea timpurie la lectura poate creste capacitatea unui copil de a-si imbunatati vocabularul si de a comunica.”

Dana Gate, Client Happiness Manager, Sameday Courier