Miercuri, 22 octombrie, Alteţa Sa Regală Principele Nicolae al României şi reprezentanţii Asociaţiei Curtea Veche au vizitat Acorns British Style Nursery pentru promovarea lecturii.

Alteţa Sa Regală a citit copiilor o poveste îndrăgită de aceştia, “Charlie Cook’s Favourite Book” de Julia Donaldson, a răspuns întrebărilor năstruşnice şi le-a vorbit părinţilor prezenţi la eveniment despre importanţa lecturii pentru cei mici. Copiii au dorit să afle ce sporturi practică Principele Nicolae, dacă trăieşte într-un castel și care este povestea preferată, curiozităţi care au adus zâmbetul pe feţele tuturor adulţilor prezenţi.

Cu ocazia vizitei Alteţei Sale Regale în cadrul centrului, micuţii şi părinţii prezenţi la eveniment au putut afla şi despre donaţiile de carte “Cărţile copilăriei în fiecare casă” pe care le realizează Asociaţia Curtea Veche în mediile defavorizate. Impresionaţi fiind de faptul că elevi mai mari ca ei nu au acces uşor la cărţi, copiii de la Acorns au decis să realizeze diverse obiecte în cadrul activităţilor creative pe care apoi să le ofere părinţilor în schimbul unor donaţii organizate în județul Dolj.

„La Acorns promovăm în rândul copiilor noştri ideea de a fi parte a unei comunităţi şi de a fi membri activi ai acesteia. Acest lucru se traduce şi prin acordarea sprijinului copiilor care nu au posibilităţi. Suntem de părere că educaţia poate schimba lumea, iar o carte îi oferă copilului oportunitatea visării unui viitor frumos care se poate transforma mai târziu în realitate. În acest sens, ne bucurăm să luăm parte la acest proiect minunat iniţiat de Asociaţia Curtea Veche.”, a declarat Valentina Secară, General Manager al Fundaţiei Acorns.

Pentru a vizualiza fotografiile din cadrul evenimentului click aici.