Asociația Curtea Veche și Michelin România au realizat primul proiect împreună, sub umbrela programului național de lectură “Cărțile Copilăriei”. Acesta a constat într-o serie de ateliere NARATIV dedicate elevilor din satele Colibași, Câmpurelu și Adunații-Copăceni, din județul Giurgiu.

Este primul proiect al Asociației în care sunt implicați angajații companiei partenere.

IMG_9788

Atelierele avut loc vineri, 4 octombrie 2019, și au îmbinat tehnici de educație nonformală cu lectura interactivă. Acestea au fost susținute de pedagogi tineri care i-au încurajat pe copii să se exprime liber, să deseneze, să compună muzică, să facă teatru, să își înțeleagă mai bine emoțiile, să învețe și să folosească tehnici de dezbatere.

În cadrul fiecărui atelier au participat câte doi angajați ai companiei Michelin, în calitate de voluntari. Aceștia au făcut scenete cu copiii, au descoperit cu ei zeii din mitologia greacă și au lucrat la crearea de benzi desenate împreună.

IMG_9746

Proiectul ”Michelin îți citește!” s-a concretizat în 12 ateliere realizate în jurul unora din cele mai frumoase și cunoscute titluri ale literaturii universale și cărți pentru copii, precum “Peter Pan – Povești pe muzică”, “Mituri ale Greciei Antice – Bandă desenată”, “Alice în Țara Minunilor – NLP creativ”, “Viața în ritm de tenis – Învățare rapidă”, pentru peste 360 de copii. Toți copiii au primit câte o carte potrivită vârstei, pe baza căreia au lucrat în cadrul atelierelor.

Educația este importantă pentru Michelin. Investim atât în formarea propriilor angajați, cât și în comunitățile în care suntem prezenți, Zalău și Florești, unde am ales să dezvoltăm proiecte de  învățământ dual. De aceea, am ales să participăm la acțiuni care au rolul de a crește nivelul de educație copiilor de diferite vârste. Această primă colaborare cu Asociația Curtea Veche a oferit angajaților Michelin posibilitatea de a fi parte într-un proiect care le-a cultivat curiozitatea celor mici și i-a încurajat să prindă drag de lectură, a declarat Anca Oreviceanu, Director Comunicare Michelin România.

Mai multe poze din cadrul atelierelor, aici.

Partener:

logo_Michelin