Marţi, 23 februarie, echipa noastră şi Gabriela Szabo, cu sprijinul Azomureş şi Apromat S.A., au oferit “Cărţile copilăriei” către elevii şcolii Gimnaziale Nucşoara De Jos, comuna Poseşti, judeţul Prahova.

În cadrul evenimentului organizat la Căminul Cultural din comuna Poseşti (ora 12.00) au luat cuvântul: Gabriela Szabo (multiplă campioană la atletism), Iren Arsene (preşedinte, Asociaţia Curtea Veche), Mihai Aniţei (director general, Azomureş) şi Paul Banu (director, Apromat S.A. Prahova). Oficiile de gazdă au fost realizate de domnul Valentin Spătărelu, primarul comunei.

Transportul cărţilor a fost asigurat de Sameday Courier, în vreme ce echipa a ajuns la destinaţie cu un vehicul Dacia Dokker pus la dispoziţie de către constructorul auto Dacia. Statisticile din ce în ce mai îngrijorătoare privind rezultatele slabe în sistemul educaţional, rata abandonului şcolar, scăderea dramatică a lecturii în rândul celor mici, precum şi dificultăţile în înţelegerea textelor sunt doar câteva dintre aspectele pentru care partenerii au decis să se alăture programului naţional de lectură iniţiat de Asociaţia Curtea Veche.

“Am oferit până acum câteva mii de cărţi copiilor din mediul rural, iar reacţiile micuţilor de la întâlnirile organizate în diferite localităţi ne-au determinat să mergem mai departe. Cu fiecare pas pe care îl facem în derularea proiectului “Cărţile Copilăriei” simţim că le-am dat o şansă în plus copiilor. Este foarte important să se înţeleagă că ei pot fructifica această şansă numai cu sprijinul profesorilor şi al părinţilor.“ declara domnul Mihai Aniţei (director general, Azomureş).

“ Prin educaţie înţeleg în primul rând dreptul la lectură şi crearea de noi oportunităţi pentru elevii din satele româneşti care sunt uneori nevoiţi să abandoneze studiul din cauza situaţiei sociale. Comuna Poseşti are mai multe sate în componenţă şi este situată la marginea judeţului, în zona de deal. Aici, copiii învaţă în mai multe locuri şi învăţământul se desfăşoară cu câteva dificultăţi generate de distanţa până la şcoală. În aceste şcoli urmează cursurile primare şi copiii Asociaţiei Pro Vita condusă de părintele Tănase din Valea Plopului. Pentru aceştia, ne propunem ca în următorii ani să alcătuim o biblioteca necesară copiilor. “ declara domnul Paul Banu, director Apromat S.A. Prahova.

Pentru a vizualiza fotografiile din cadrul evenimentului click aici.

apromat2

Sponsori și parteneri: