Alteta Sa Regala Principele Nicolae al Romaniei despre implicarea in proiectul „Cartile copilariei pe bicicleta”:

„Ideea de a traversa Romania pe bicicleta mi-a aparut in vis de 4 ori. Dupa cea de-a treia oara am crezut ca este un semn si am privit aceasta idee ca fiind una realizabila. La o saptamana dupa aceasta, visul s-a repetat pentru a patra oara, ceea ce m-a facut sa iau in serios acest lucru. In ziua urmatoare m-am intalnit cu unul dintre donatori, care si-a oferit sprijnul sau financiar, ceea ce mi-a dat motivatia si inspiratia de a demara acest proiect pe care pana atunci il consideram unul nebunesc. Prin urmare, din acea zi, eu si Asociatia Curtea Veche, care se afla sub patronajul si coordonarea mea, am decis sa ne asumam aceasta misiune. In luna aprilie 2015 vom traversa Romania pe bicicleta, de la Sighetu Marmatiei la Constanta. Asociatia Curtea Veche isi propune promovarea lecturii in randul copiilor cu varsta cuprinsa intre 8 și 14 ani din zonele defavorizate ale Romaniei unde ne propunem infiintarea unor cluburi de lectura in cadrul carora copiii sa poata descoperi modul creativ si imaginativ de gandire. Atat proiectul, cat si cauza in sine, imi sunt foarte dragi. Este foarte important ca cei din jur sa constientizeze importanta lecturii, mai ales pentru ca fiecare parinte se va confrunta cu el pe masura ce tehnologia se dezvolta si apetitul celor mici pentru citit poate sa scada. Nu numai ca ducem o lupta impotriva tehnologizarii, dar in Romania exista comunitati unde copiii nu au avut niciodata ocazia sa isi poata achizitiona o carte. 53,3% dintre romani au probleme de alfabetizare si, prin urmare, scopul „Cartile copilariei pe bicicleta” este sa obtinem sustinerea necesara pentru a putea implementa proiectul la nivel national. Educatia este o investitie in viitor, iar prin intermediul donatiilor si a cluburilor de lectura dorim sa crestem procentul copiilor cu probleme de alfabetizare din Romania, oferindu-le sansa pe care fiecare dintre ei o merita.”

ga