Cu ocazia Sărbătorilor de iarnă, pentru a sublinia importanța lecturii și a unei educații complete în rândul sportivilor, reprezentanții Asociaţiei Curtea Veche și antrenorul de fotbal George Ogararu vor oferi cărți elevilor de la Liceul cu program sportiv ʻʻMircea Eliadeʼʼ din București.

Donația de carte va avea loc joi, 17 decembrie, ora 11.30, în cadrul unui eveniment special organizat cu sprijinul DHS în sala de festivități a instituției școlare la care vor participa cadrele didactice, elevii și părinții acestora.
Vor lua cuvânul: George Ogăraru (antrenor și președinte Asociația ʻʻGeorge Ogăraruʼʼ pentru cultură și sport), Iren Arsene (președinte, Asociația Curtea Veche) și Smaranda Nicolau (actriță și pedagog teatral) care va susține un moment de lectură interactiv pentru copiii prezenți. Oficiile de gazdă vor fi realizate de doamna Mihaela Irimescu (director, Liceul cu program sportiv ʻʻMircea Eliadeʼʼ).

Fotbalul este un sport de echipa cu multiple implicații sociale și psihologice care pot transforma copilul practicant într-un exemplu pozitiv pentru comunitatea din care face parte. Pentru o dezvoltare armonioasă în mediul sportiv nu este nevoie doar de talent și antrenament, ci și de o minte ageră și plină de imaginație. Statisticile din ce în ce mai îngrijorătoare privind rezultatele slabe în sistemul educațional, rata abandonului școlar, scăderea dramatică a lecturii în rândul celor mici, precum și dificultățile în înțelegerea textelor sunt doar câteva dintre aspectele pentru care reprezentanții Asociației Curtea Veche și AsociațiaʻʻGeorge Ogăraruʼʼ pentru cultură și sport au inițiat un parteneriat prin care își propun să promoveze împreună cititul și educația non-formală în rândul micilor fotbaliști.

<< Copiii au nevoie de lectură pentru a cunoaște și o altă lume în afară de cea a sportului pe care îl practică. Cărțile aduc o îmbogățire a experienței lor de viață, le dezvoltă imaginația și capacitatea de a înțelege mai bine lumea care îi înconjoară, la care pot avea sau nu acces direct. Cartea este o călătorie pe care o faci mai rapid și mai creativ decât în viața de zi cu zi. Poți merge în trecut, în viitor, dar și în prezent până în cele mai îndepărtate colțuri ale lumii. Un copil care citește știe și  înțelege că are de ales, că niciodată nu există o singură cale pe care trebuie să o aleagă orice ar fi. Totodată, sportivul care citește dezvoltă alte zone ale creierului care îl ajută în definirea lui profesională, în adaptarea la alte culturi, în comunicarea cu partenerii sau adversarii de joc. Sportul și cititul au o esență comună: odată ce te-ai deprins cu ele îți devin partener sănătos și ghid în viață. Și să nu uităm: unde nu te ajută corpul, te ajută mintea!” >> declara George Ogăraru despre implicarea în proiect.

Evenimentul organizat în București face parte din programul național de lectură “Cărțile copilăriei”, inițiat de Asociația Curtea Veche și cuprinde alături de oferirea volumelor și înființarea de cluburi de lectură, vizite în școli și centre pentru copii, întâlniri cu părinți, profesori și elevi și ateliere de lectură in librării.