Vineri, 22 aprilie, echipa noastră alături de LOREDANA şi cu sprijinul Agricultorul SRL şi Azomureş au oferit volumele “Cărţile copilăriei” elevilor din comună Bârsănești, judeţul Bacău. Evenimentul a avut loc la sediul partenerului local, Agricultorul SRL, cu începere de la ora 12:00, şi a avut drept scop promovarea lecturii în rândul copiilor din mediul rural.

Fiind foarte aproape de Oneşti, locul unde LOREDANA a copilărit, aceasta le-a vorbit micuţilor despre cum îşi pot construi o carieră de succes. Alături de cunoscuta artista, la donaţia de carte au participat Iren Arsene (preşedinte, Asociaţia Curtea Veche), Călin Pop (director naţional de vânzări, Azomureş) şi Ilie Mihai (director, Agricultorul SRL).

‹‹ Am oferit până acum câteva mii de cărţi copiilor din mediul rural, iar reacţiile micuţilor de la întâlnirile organizate în diferite localităţi ne-au determinat să mergem mai departe. Cu fiecare pas pe care îl facem în derularea proiectului “Cărţile copilăriei” simţim că le-am dat o şansă în plus copiilor. Este foarte important să se înţeleagă că ei pot fructifica această şansă numai cu sprijinul profesorilor şi a părinţilor. ›› declară domnul Mihai Aniţei (director general, Azomureş).

Statisticile din ce în ce mai îngrijorătoare privind rezultatele slabe în sistemul educaţional din România, rata abandonului şcolar, accesul scăzut la cărţi potrivite vârstei pentru copiii din mediul rural, scăderea dramatică a lecturii în rândul celor mici, precum şi dificultăţile în înţelegerea textelor sunt doar câteva dintre aspectele pentru care LOREDANA a decis să se alăture Asociaţiei Curtea Veche şi programului naţional de lectură “Cărţile copilăriei”:

‹‹ Mama a fost învăţătoare şi, în casa noastră, cartea şi şcoala au fost mereu preţuite. Tatăl meu este un prolific scriitor de cărţi pentru copii şi aveam mereu în preajma noastră volume. Şi când a apărut Elena, fiica mea, am continuat să-i transmitem dragostea pentru lectură şi i-am citit poveşti, ani la rând, înainte de culcare. Cred în puterea cărţilor şi, dacă prin munca mea pot ajuta să ajungă cât mai multe volume la copiii cărora li se poate schimba radical viaţa după o lectură importantă, am să fiu mereu cu tot sufletul prezentă şi vă invit să vă alăturaţi şi voi acestei cauze! ›› declară LOREDANA.

Pentru a vizualiza fotografiile din cadrul evenimentului click aici.

agricultorul logo

logo-azomures