România este încă la început comparativ cu țările occidentale în domeniul voluntariatului și al activităților de fundraising, așadar an de an ONG-urile sunt în căutare de parteneri pentru noi proiecte. Codul Fiscal permite, încă din 2004, ca firmele să redirecţioneze 20% din impozitul pe profit (care altfel ar reveni statului) către un ONG, fără nici o cheltuială suplimentară, însă statisticile arată că încă foarte puţine companii cunosc și iau în calcul această faciliatate. Procedura în sine este una extrem de facilă și nu presupune niciun cost din partea societății comerciale, chiar facilitează pe termen lung dezvoltarea unor parteneriate utile între sectorul neguvernamental și cel privat, ajutând la dezvoltarea unor proiecte în folosul comunității.

Pentru aceia care cunosc importanța lecturii în viața de zi cu zi, a înțelegerii unui text, a descifrării unor informații, am inițiat programul naţional de lectură “Cărţile Copilăriei” prin care Asociația Curtea Veche ne-am propus să promovăm lectura de plăcere în rândul copiilor și să minimizăm procentele de anafalbetism funcțional din România. Există elevi care nu au acces la cărți cărora le oferim această șansă sau există elevi mai fericiți care au acasă biblioteci pline și acestora le propunem proiecte care să le trezească interesul pentru lectură.

Cu fondurile strânse până acum am oferit cărți copiilor din mediul rural și am organizat împreună cu aceștia cluburi de lectură unde micuții descoperă cititul de plăcere prin activități distractive. Există rezultate remarcabile de evoluție a unor copii care erau corigenți și după ce au participat la activitățile noastre au reușit să aibă note bune la școală.

Unii copii lipseau de la ore și acum au început să recupereze noțiunile pierdute. În puțin peste doi ani de la înființare am donat peste 40.000 de cărţi noi copiilor din Bucureşti şi din județe precum Călaraşi, Iaşi, Ilfov, Tulcea, Mureş, Teleorman, Dolj, Hunedoara, Braşov, Bihor, Vrancea, Ialomița etc. Anul viitor vom continua aceste proiecte și, dacă doriţi să ne susțineți prin redirecţionarea procentului de 20% din impozit, vă stăm la dispoziţie pentru a răspunde la orice întrebări legate de acest proces şi de felul în care vor fi folosiţi banii afacerii dvs.

Autor: Ramona Mihai