Campania „Cartile copilariei In fiecare casa”, parte a programului national de lectura initiat de Asociatia Curtea Veche, continua cu o donatie in Capitala. Astfel, joi, 4 iunie, in prezenta ASR Principelui Nicolae al Romaniei, echipa Asociatiei Curtea Veche si partenerul Catalin Vasile vor oferi 300 de volume din colectia „Cartile Copilariei” elevilor din Bucuresti.

Evenimentul face parte din programul national de lectura “Cartile copilariei” initiat de Asociatia Curtea Veche si cuprinde alaturi de oferirea volumelor si infiintarea de cluburi de lectura, vizite in scoli si centre pentru copii, intalniri cu parinti, profesori si elevi si ateliere de lectura in librarii.

In cadrul donatiei de joi vor lua cuvantul: Alteta Sa Regala Principele Nicolae al Romaniei,doamna Iren Arsene (presedinte, Asociatia Curtea Veche), Catalin Vasile (partener) si actrita Smaranda Nicolau (Mindstage Acting School) care va sustine un moment de lectura interactiv pentru copii.

Statisticile din ce in ce mai ingrijoratoare privind rezultatele slabe in sistemul educational, scaderea dramatica a lecturii in randul celor mici, dificultatile in intelegerea textelor si lipsa programelor de lectura sunt doar cateva dintre aspectele pentru care Catalin Vasile a decis sa se alature programului national de lectura initiat de Asociatia Curtea Veche. Acesta a susţinut campanie si in anul 2014, prin implicarea in trei donatii importante organizate de Asociatia Curtea Veche in Tulcea, Teleorman si Bucuresti.